środa, 15 kwietnia 2015

MĄKA NA TWARZ I WŁOSY


Jakiś czas temu zamieściłam na blogu „przepis” na sypki dezodorant , który składa się przede wszystkim z różnego rodzaju mąk. Mąki, oprócz oczywistego kuchennego zastosowania, świetnie sprawdzają się jako kosmetyk. Mają korzystne dla skóry właściwości np. nawilżające lub oczyszczające oraz wiele cennych witamin i minerałów.
Dzisiaj w nowej roli mąki, których najczęściej używam w kuchni: gryczana, jaglana i owsiana.


Mąka jaglana jest idealna do wykonania peelingu, świetnie wygładza i jest to mój absolutnie ulubiony piling. Ma też silne właściwości osuszające, więc świetnie nadaje się na maseczki jeśli masz tłustą cerę. Duża ilość minerałów dobrze wpływa na cerę.Zazwyczaj pozyskuję mąkę jaglaną po prostu mieląc kaszę jaglaną, ponieważ jest dość trudno dostępna stacjonarnie.

Mąka owsiana jest dużo łatwiejsza w stosowaniu niż spadające z twarzy, polecane we wszystkich domowych recepturach, płatki owsiane. Stosuję ją we wszystkich maseczkach oczyszczających.

Mąka gryczana, moja ulubienica ;) ma wiele witamin i minerałów, więc świetnie wpływa na skórę. Do tego nie jest tak silnie wysuszająca, więc sprawdza się w maseczkach nawilżających do twarzy i włosów.

Mąkę gryczaną i owsianą można dostać w każdym większym markecie.

Mąki, to też świetne "zagęszczacze", więc można nimi regulować gęstość maski.

W następnym poście kilka moich ulubionych receptur mącznych.

Używacie jakichś nietypowych jadalnych rzeczy w łazience?

Polly

Follow my blog with Bloglovin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz